Otse põhisisu juurde

Loetud raamatu 2025: aprill

27. Anna Bågstam "Pealtnägija", kirjastus Rahva Raamat 2020, 383lk. ⭐⭐⭐

Sel aastal mina ja mu kolm tähekest. Kuidagi ei olnud minu masti lugu jälle. Tähendab, lugu iseenesest oli okei, aga pool juttu oli, jällegi, üleliigne. Kõike oli kuidagi nii palju ja lugemise jaoks enamik sellest ebaoluline. Kogu lugu psühhopaatist mõrvarist ja seotud intriigidest oleks saanud edasi anda ka tempokamalt. 

28. Diana Lotus "Kassikõnd", kirjastus Petrone Print 2014, 168lk. ⭐⭐⭐⭐⭐

See raamat mekkis hea eelkõige seetõttu, et modellindusest ei tea ma ööd ega mütsi ja uutest asjadest on alati põnev lugeda. See ei olnud mingi eriline kirjandusšedööver, aga aga jutt oli ladus ja andis noore tüdruku emotsioone edasi küll. Silmaringi laiendamiseks täitsa okei. 

29. Anna Tiido "Minu Poola. Lipuauto tagaistmel", kirjastus Petrone Print 2021, 192lk. ⭐⭐⭐

Mul oli igav. Jah, oli elu ja olu, aga see oli nii kuiv kuidagi. Ma muidugi ei tea, kui põnevalt annaks Poolast kirjutada, aga tean, et elu võõras riigis diplomaadi kaaslasena on võimalik kirjeldada ka vähe lõbusamalt (vt Minu Oslo). Aga see eest saab kätte piisaval hulgal fakte ja seiku, mida ilmselt võiks Poola reisides arvestada. Või siis mitte. 

30. Lenna Kuurmaa "Elu ilmaveerel", Jes kirjastus 2022, 223lk. ⭐⭐⭐⭐⭐

Elujaatav, positiivne ja optimistlik. Täis maaelu romantikat ja näpuotsaga traagikat. Lugu, mida oli üdini meeldiv lugeda. Ja mis seal salata - kuna olen ise ka maakas, siis oskan samastuda nii mõnegi kohaga. Kasvamine on juba eos maaellu sisse kirjutatud. Sa ei jää samaks ja vahel mõtlen, isiklikult, et ega täiesti normaalne inimene maale ei koli. Siin on vaja kompromisse, pealehakkamist ja tahtejõudu. Aga õnneks veereb iga päev õhtusse. Olgu see siis täis idülli või draamat. 

31. Kate C. Wilde "Autismi logistika", kirjastanud Eesti Autismiühing 2018, 236lk. ⭐⭐⭐⭐⭐

Raamat annab ülevaate sellest, kuidas autismiga lapse ja pere elu muuta rahulikumaks. Ülevaate ja soovitusi saab magamamineku, potitreeningu kohta, aga oma osa on ka hügieenitoimingutel ja jonnihoogudel. Kompaktne teavik, millest saab kasulikke ideid ka siis, kui kodus on kasvamas tavapärase arenguga lapsed. Ehk siis - silmaringi laiendamiseks hea teos, mida tasuks lugeda sotsiaal- ja haridusala töötajatel. Minu nimekirja jõudiski raamat just selle tõttu, et paremini mõista, mida autistlikud lapses läbi elavad ning mida tunneb ülejäänud pere. 

32. Christine Dwyer Hickey "Nääps", Petrone Print 2017, 208lk. ⭐⭐⭐⭐⭐

Kirjanduse tunnis annaks siit leida nii palju, mida analüüsida. Emotsioonid, mõtted, tegemised ja tegemata jätmised. Kõik käib läbi lillede, aga on olemuselt ebaõiglane. Loos on mitmeid kihte ja igal inimesel omad mured, mis kokku teevad ühe keerulise kompoti. Põhimõtteliselt nõustun A. Wallace'i mõttega, mis on esikaanel: raamat, mida on kerge lugeda, raske mõtetest välja saada ning võimatu kirjeldada.

33. Jojo Moyes "Armastatu viimane kiri", kirjastus Rahva Raamat 2021, 496lk. ⭐⭐⭐⭐

Üks armastuslugu. Natuke liiga venitatud minu maitse jaoks, aga vähemalt ei olnud oksendamiseni roosamanna. Oli draamat, emotsioone ja elu keerdkäike. Ja väga mitu rutakat otsust. Kas lugu jättis mingi jälje mu hinge? Ei, aga ma olen juba nii vanaks elanud (ja nii palju lugenud), et armastusromaanid ei üllata ja puudutavad väga harva. Mingist hetkest on sisu sama, ainult edastusviis muutub. 

34. Allen Carr "Lihtne meetod lõpetada suitsetamine ilma tahtejõuta", kirjastus Avita 2023, 279lk. ⭐⭐⭐⭐⭐

Raamatuna lihtne, loogiline, kergesti loetav. Kas suitsetajad oma pahest jagu saavad? Kuulu järgi jah. Eks igaüks peab ise järgi proovima 🙂

35. J. Steer, K. Horstmann "Aktiivsus- ja tähelepanuhäirega laste ja noorte abistamine õppetöös", kirjastus Tänapäev 2024, 240lk. ⭐⭐

Selle raamatu lugemine oli minu jaoks täielik ajaraisk. Uut infot ei tulnud ja kogu suund oli pigem nendele, kes esimest korda kuulevad ATH-st. Või siis lapsele/noorele endale. Pealkirjast võiks arvata, et ideid peaks saama tegelevad isikud koolis, aga kõik need töölehed olid siiski suunatud noorele endale. Asjalikku infot oli umbes 10 lehekülje jagu ja seegi tundus pigem nõrk. On nii palju paremaid ja informatiivsemaid teoseid, mida lugeda, et päriselt teadmisi koguda. Seega - noored ATH diagnoosiga võiksid sirvida, et leida viise enda aitamiseks, aga täiskasvanud võiks säästa enda aega ja leida midagi kasulikumat.

36. Mihkel Raud "Eestlase käsiraamat: 100 asja, mida õige eestlane teeb", kirjastus Rahva Raamat 2017, 223lk. ⭐⭐

Üldiselt on Raua raamatut meeltmööda olnud - pakuvad natuke nalja ja irooniat ning on muidu sellised, mida on okei ajaviiteks lugeda. Eestlase käsiraamat, seevastu, jättis mind külmaks. Jaa, oli irooniat. Paar korda sai ka turtsatada ning ilmselgelt oskab Mihkel Raud sõnu ritta seada, aga seda õiget klikki ei tulnud.  Takkatipuks ei ole ma raamatu järgi veel ka õige eestlane. #goddamnit

04.05.2025

Okei, see läheb juba piinlikuks 😀 Aga vähemalt tuli meelde, siin muu elu vahel. Igatahes, lugesin aprillis 10 raamatut, neis oli 2648lk. Aasta peale on numbrid vastavalt 36 ja 10218lk. 

Loodetavasti kohtume enne jaanipäeva maikuu kokkuvõtte jaoks! Aga juhul kui mitte, siis soovin juba ette ohutuid ja meeleolukaid jaane. 😀


Kommentaarid